VƏZİYYƏT: DAVAM EDƏN
ŞƏFƏQ AİŞ, SOCAR və bp arasında imzalanan Səhmdar Sazişi ilə Cəbrayıl rayonunda yaradılmış 240 MVt gücündə Elektrik Stansiyası layihəsidir. Layihə üzrə təxminən 200 milyon ABŞ dolları məbləğində investisiya yatırılması nəzərdə tutulur. Bu layihə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən ilk sənaye miqyaslı günəş enerjisi layihəsi və ən böyük xarici investisiya layihəsidir.
“Şəfəq” GES-in illik istehsalı təxminən 500 milyon kilovat/saat olacaq və bu, karbon emissiyasını azaldaraq, enerji qənaətinə kömək edəcək.
“Şəfəq” GES, Cəbrayıl rayonunun elektrik şəbəkəsinə enerji ötürəcək , eyni zamanda Səngəçal terminalının enerji ehtiyaclarını bərpa olunan enerjidən təmin edəcək. Layihə, Azərbaycanın yaşıl enerji sektorunu inkişaf etdirmək və ekoloji davamlılığı artırmaq məqsədi daşıyır. Bu stansiya, həmçinin Xəzər regionunda əməliyyat tullantılarının azaldılmasına və ətraf mühitin qorunmasına töhfə verəcək.

"Sunrise" Solar Power Plant
The 240 MW Sunrise (Shafag) Solar Power Plant project, located in the Jabrayil district, was established under a Shareholders Agreement signed between Azerbaijan Business Development Fund, SOCAR, and bp. The project represents an investment of approximately USD 200 million.
As the first industrial-scale solar power initiative in Azerbaijan’s liberated territories, Sunrise (Shafag) SPP also stands as the largest foreign investment project in the region to date. With an expected annual generation of around 500 million kWh, the plant will play a key role in reducing carbon emissions and promoting energy efficiency.
Shafaq SPP will supply electricity to the Jabrayil region grid and simultaneously meet the renewable energy needs of the Sangachal terminal. The project is a significant step toward the development of Azerbaijan’s green energy sector and enhancing environmental sustainability.
In addition to advancing clean energy goals, the plant will contribute to reducing operational waste and protecting the environment in the broader Caspian region.