Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu (ABDF), bp, SOCAR Green və MVM şirkətlərinin investisiya yatırdığı “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyasında günəş panellərinin quraşdırılmasına start verilib.
İşğaldan azad edilmiş Cəbrayıl rayonunda inşa edilən və 240 MVt gücündə nəzərdə tutulan stansiyanın ildə təxminən 500 QVt/saat bərpa olunan enerji istehsal edəcəyi gözlənilir.
“Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyası vasitəsilə Cəbrayıl rayonunun elektrik şəbəkəsinə enerji ötürülməsi, eyni zamanda Səngəçal terminalının enerji ehtiyaclarının bərpa olunan enerji hesabına təmin edilməsi nəzərdə tutulub. Layihənin əsas hədəfi Azərbaycanın yaşıl enerji sektorunun inkişaf etdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərin iqtisadi potensialının reallaşdırılması və ekoloji davamlılığın artırılmasıdır.
Hazırda layihə üzrə 350 nəfər işlə təmin olunub ki, onlardan 123 nəfəri işğaldan azad edilmiş ərazilərin sakinləridir.
ABDF olaraq Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına və yaşıl gələcəyinə töhfə verən strateji layihələrin bir hissəsi olmaqdan qürur duyuruq.

The installation of solar panels has commenced at the “Shafag” Solar Power Plant
The installation of solar panels has begun at the “Shafag” Solar Power Plant, a project financed by the Azerbaijan Business Development Fund (ABDF), bp, SOCAR Green, and MVM.
Located in the liberated Jabrayil district, the plant is planned to have a capacity of 240 MW and is expected to generate approximately 500 GWh of renewable electricity annually.
The “Shafag” Solar Power Plant is intended to supply electricity to the Jabrayil district grid, while also meeting the energy needs of the Sangachal Terminal through renewable energy sources. The project aims to advance the development of Azerbaijan’s green energy sector, realize the economic potential of the liberated territories, and strengthen environmental sustainability.
At present, 350 people are employed under the project, including 123 residents of the liberated territories.
As ABDF, we take pride in being part of strategic projects that contribute to Azerbaijan’s sustainable development and green future.