30 aprel 2025-ci il tarixində Londonda Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın (BHK) 7-ci iclası keçirilib. Tədbir hər iki ölkədən yüksək səviyyəli nümayəndələri bir araya gətirərək 20-dən çox iqtisadi sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsini hədəfləyib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə energetika naziri cənab Pərviz Şahbazov rəhbərlik edib. O, Prezident İlham Əliyevin Böyük Britaniya ilə əlaqələrin dərinləşdirilməsinə verdiyi strateji əhəmiyyəti vurğulayaraq, bu ölkənin Azərbaycanın ən iri xarici investoru olduğunu və yatırılmış investisiyaların 37 milyard ABŞ dollarını keçdiyini bildirib.
Təxminən 30 dövlət qurumunun qatıldığı iclasda tənzimləyici mühit, enerji keçidi, iqtisadi diversifikasiya və infrastruktur kimi mövzular müzakirə edilib.
Keçirilmiş tədbirdə Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin (AİŞ) icraçı direktor müavini cənab Yasin Cəlilov da iştirak edib. Onun iştirakı AİŞ-in innovasiya, investisiya və beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqində artan rolunu əks etdirib.
Vaksin İnkişafı və Səhiyyədə İnnovasiya
Komissiyanın əlavə tədbirləri çərçivəsində cənab Cəlilov GSK və Randox şirkətlərinin Britaniyadakı ofislərində keçirilən görüşlərdə iştirak edib. Bu müzakirələr Azərbaycanda vaksinasiya təşəbbüslərinin gücləndirilməsi, vaksin istehsalının lokallaşdırılması və regional paylama tərəfdaşlıqlarının yaradılması mövzularına həsr olunub.
Görüşlər Səhiyyə Nazirliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və TƏBİB-in iştirakı ilə, hər iki ölkənin səfirlərinin qatılımı ilə baş tutub.
Gələcəyin Maliyyələşdirilməsi: Böyük Britaniyanın İxracın Maliyyələşdirilməsi Qurumu ilə Görüş
AİŞ, həmçinin Böyük Britaniyanın rəsmi ixracın maliyyəlləşdirilməsi qurumu olan UK Export Finance (UKEF) ilə ikitərəfli görüşdə iştirak edib. Görüş zamanı Azərbaycanda prioritet sahələr üçün maliyyələşdirmə imkanları və bu sahədə Böyük Britaniya - Azərbaycan əməkdaşlığının dayanıqlı inkişafa verdiyi töhfələr müzakirə edilib.
Karbon İnnovasiyalarının Sürətləndirilməsi
Cənab Cəlilov “Carbonbit Technologies” şirkətinin baş direktoru ilə görüş keçirib. Görüş COP29 çərçivəsində Bakıda imzalanmış Anlaşma Memorandumunun davamı olaraq keçirilib. Tərəflər Azərbaycanda karbon texnologiyalarının inkişafı və kommersiyalaşdırılması üzrə praktiki ssenariləri müzakirə ediblər və əməkdaşlığın növbəti mərhələsini formalaşdırmaq üçün konkret təkliflər irəli sürüblər.

On April 30, 2025, London hosted the 7th Session of the Joint Intergovernmental Commission (JIC) on Economic Cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom. The event brought together high-level representatives from both countries to deepen collaboration across more than 20 economic sectors.
The Azerbaijani delegation was led by Minister of Energy, Mr. Parviz Shahbazov, who reaffirmed the strategic importance that President Ilham Aliyev places on expanding ties with the UK. Highlighting the UK’s longstanding role as Azerbaijan’s largest foreign investor, the Minister noted that British investments have surpassed USD 37 billion.
The session gathered around 30 Azerbaijani government institutions, covering a wide array of topics including regulatory environment, energy transition, economic diversification and infrastructure.
Among the participants of the Commission was Mr. Yasin Jalilov, Deputy Executive Director of Azerbaijan Investment Company (AIC). His engagements at the JIC reflected AIC’s growing role in promoting innovation, investment, and international cooperation.
Supporting Vaccine Development & Healthcare Innovation
As part of the commission’s side events, Mr. Jalilov took part in meetings hosted at the UK headquarters of GSK and Randox, global leaders in healthcare. The discussions were focused on advancing vaccination initiatives in Azerbaijan, exploring the localization of vaccine production, establishing regional distribution partnerships.
These conversations were held with participation of the Azerbaijan’s Ministry of Health, State Agency for Compulsory Medical Insurance, and TABIB, and were also joined by ambassadors from both nations.
Financing the Future: Meeting with UK Export Finance
AIC also engaged in a bilateral meeting with UK Export Finance (UKEF). Discussions centered on unlocking financing opportunities for priority sectors in Azerbaijan, reinforcing the role of UK-Azerbaijan economic collaboration in supporting sustainable development.
Accelerating Carbon Innovation
In a forward-looking meeting, Mr. Jalilov also met with the CEO of “Carbonbit Technologies”, continuing momentum from the Memorandum of Understanding signed at COP29 in Baku. Together, they explored practical scenarios to develop and commercialize carbon technologies in Azerbaijan. Concrete proposals were exchanged to shape the next phase of the partnership.