BƏƏ-nin “Volts” şirkəti ilə yaşıl iqtisadiyyatın inkişafına xidmət edən razılaşma imzalanıb
“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) “Masdar”-ın dolayı tərəfdaşı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Volts” şirkəti ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Sənəd Azərbaycanda enerji batareyası istehsalı müəssisəsinin yaradılmasına dəstək verilməsini nəzərdə tutur. Azərbaycanda yeni enerji batareyası istehsalı müəssisəsinə AİŞ tərəfindən 10 milyon ABŞ dolları və BƏƏ-nin Volts şirkəti tərəfindən 10 milyon ABŞ dolları yatırılmaqla, ümumi investisiyanın həcmi 20 milyon ABŞ dolları təşkil edəcək.
Enerji batareyalarının istehsalı və regional bazarlara ixracı ilə yanaşı, AİŞ Azərbaycanın davamlı inkişaf məqsədlərinə uyğun olan yaşıl enerji layihələrinin geniş spektrini dəstəkləmək üçün bu tərəfdaşlıqdan faydalanacaq. Bu layihə ölkənin uzunmüddətli enerji müstəqilliyini təmin etmək üçün vacib olan etibarlı, şaxələndirilmiş və bərpa olunan enerji sektorunun yaradılması məqsədini daşıyır.
Bu təşəbbüs Azərbaycanın təmiz enerji və enerji dayanıqlılığına doğru getdiyi yolda mühüm addımdır. Enerjinin saxlanması və bərpa olunan texnologiyalar sahəsində təcrübəsini artırmaqla, bu layihə ölkənin bərpa olunan enerji infrastrukturunun inkişafına töhfə verəcək və Azərbaycanı regionun yaşıl enerjiyə keçidində əsas oyunçuya çevirəcək. Layihə ölkənin bərpa olunan enerji gələcəyində mühüm rol oynayacaq, onun karbon emissiyalarını azaltmaq və gələcək nəsillər üçün daha dayanıqlı enerji sistemini təmin etmək məqsədini dəstəkləyəcək.

Agreement with UAE’s "Volts" was signed to support the development of Green Economy
A Memorandum of Understanding was signed with the UAE’s "Volts", an indirect affiliate of "Masdar". This agreement will support the establishment of a production facility for energy storage batteries in Azerbaijan. The total investment in the new energy storage production facility in Azerbaijan will amount to $20 million, of which $10 million will be provided by AIC and $10 million by Volts UAE.
In addition to producing and exporting energy storage units to regional markets, AIC will leverage this partnership to support a wide range of green energy projects that align with Azerbaijan’s sustainable development goals. These project aims to create a reliable, diversified, and renewable energy sector, essential for the country's long-term energy independence.
This initiative is a pivotal step in Azerbaijan's journey toward clean energy and energy sustainability. By fostering expertise in energy storage and renewable technologies, it will contribute to the development of the country’s renewable energy infrastructure, positioning Azerbaijan as a key player in the region's green energy transition. Ultimately, the project will play a critical role in the country’s renewable energy future, supporting its ambition to reduce carbon emissions and ensure a more sustainable energy system for generations to come.