AİŞ ilə Böyük Britaniyanın “Carbonbit Technologies” şirkəti arasında karbon texnologiyalarının inkişafı və kommersiyalaşdırılması sahəsində birgə iş məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Layihənin məqsədi Azərbaycanda karbon texnologiyalarının inkişafına yönəlib. Əməkdaşlıq iki əsas karbontutma yanaşmasına üstünlük verəcək: Atmosferdən birbaşa CO2 udmağı nəzərdə tutan Birbaşa Hava Tutma (Direct Air Capture) və CO2-ni atmosferə daxil olmazdan öncə tutan Karbon Tutma.
Tədbirdə "Carbonbit Technologies" şirkətinin İcraçı Direktoru Philip Hargreaves, "BeZero" Karbon Reytinqləri Agentliyinin İcraçı Direktoru Tommy Rickets, Britaniya-Azərbaycan Ticarət Palatasının həmsədri John Patterson karbon bazarları, karbon emissiyalarının azaldılması məqsədilə atılacaq addımlar və yaşıl iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı nitqlə çıxış etdilər.
İnnovativ karbon texnologiyalarına investisiya yatırmaqla Azərbaycan karbon emissiyalarını azaltmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə qlobal səylərə töhfə vermək məqsədi daşıyır. AİŞ və Carbonbit Technologies arasında bu əməkdaşlıq həm layihənin sürətlə irəliləməsinə imkan verdiyi, həm də Mərkəzi Asiya, MDB və onun hüdudlarından kənara ixrac edilməsi imkanını yaratmaqla Azərbaycanı karbon tutma texnologiyası üzrə regional mərkəz kimi mövqeləndirdiyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

A Memorandum of Understanding was signed between AIC and the UK-based "Carbonbit Technologies" to collaborate on the development and commercialization of carbon technologies. This project will focus on advancing carbon capture solutions in Azerbaijan. The collaboration will prioritize two key carbon capture approaches: Direct Air Capture (DAC), which involves absorbing CO2 directly from the atmosphere, and Carbon Capture, which captures CO2 before it enters the atmosphere.
At the event, Philip Hargreaves, CEO of "Carbonbit Technologies", Tommy Rickets, CEO of "BeZero" Carbon Ratings Agency, and John Patterson, Chairperson of British Chamber of Commerce Azerbaijan, made their speeches on carbon markets, measures to be taken to reduce carbon footprint and developmnet of green economy.
By investing in innovative carbon technologies, Azerbaijan aims to reduce its carbon emissions and contribute to global efforts in combating climate change. The partnership between AIC and Carbonbit Technologies is pivotal, as it will not only enable the rapid advancement of the project but also position Azerbaijan as a regional hub for carbon capture technology for the export to Central Asia, CIS and beyond.