Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti və rəhbərliyi ilə son illər ərzində ölkəmizdə iqtisadiyyatın davamlı və rəqabətqabiliyyətli inkişafı istiqamətində çoxşaxəli iqtisadi islahatlar həyata keçirilir, iqtisadiyyatın diversifikasiyası, qeyri-neft ixracının artırılması üzrə kompleks tədbirlər görülür.
Dövlət-sahibkar münasibətlərinin inkişafı, biznes və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, qeyri-neft sektorunun stimullaşdırılması daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Qeyri-neft sahəsinin inkişafı, yerli və xarici investisiyaların ölkəmizə cəlb olunması, müasir texnologiya və biliklərin əldə edilməsi vasitəsilə ölkə iqtisadiyyatının rəqabətədavamlılığın artırılması məqsədilə yaradılmış “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) də bu istiqamətdə öz töhfəsini verir.
2023-cü il ərzində AİŞ iqtisadi artımı dəstəkləmək, məşğulluq imkanları yaratmaq və qeyri-neft sənayesinin rəqabət qabiliyyətliliyini artırmaq, yerli və xarici investorların iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarına cəlb edilməsində fəal işlər aparıb.
“Hell energy” şirkəti ilə müqavilənin imzalanma mərasimi
Ötən il 10 iyul tarixində Avropa ölkələrinin qabaqcıl texnologiyalarına əsaslanan, Cənubi Qafqazda ilk alüminium içki qutularının istehsalı və doldurulması üzrə zavodun Azərbaycanda inşası məqsədilə tanınmış Macarıstanın “HELL Energy” şirkətlər qrupu ilə AİŞ arasında Birgə İştirak müqaviləsi imzalanmışdır. Zavod fəaliyyətə başladıqdan sonra 280 nəfərin daimi iş yeri ilə təmin edilməsi gözlənilir. Hal-hazırda layihələndirmə işləri yekunlaşdırılır və yaxın zamanda Ələt Azad İqtisadi Zonasında yerləşən zavodun tikinti işlərinə başlanılması nəzərdə tutulur.
İnfuzion məhlulların istehsalı zavodunun açılışı
Ölkəmizdə əczaçılıq sahəsinin daha da inkişaf etdirilməsi, idxaldan asılılığın azaldılması, yerli istehsala dəstək, eləcə də istehsal olunacaq məhsulların istehlak bazarında sərfəli şərtlərlə əldə edilməsi məqsədi ilə 2022-ci ildə AİŞ və “Diamed Development Group” MMC arasında İnfuzion məhlulların (su tərkibli dərman) istehsalı zavodunun tikilməsinə dair investisiya müqaviləsi imzalanıb və 2023-cü ilin 15 avqust tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən zavodun açılışı həyata keçirilib. Zavodda 51 nəfər daimi iş yeri ilə təmin edilib.
“Gen İlac” şirkəti ilə müqavilənin imzalanma mərasimi
Dərman vasitələrinin istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimi
Həmçinin, 31 iyul 2023-cü il tarixində AİŞ və “Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” şirkəti arasında ölkəmizdə daha bir əczaçılıq müəssisəsinin yaradılmasına dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır. Bunun nəticəsi olaraq, 7 dekabr 2023-cü il tarixində Pirallahı Sənaye Parkında “Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations” MMC-nin dərman vasitələrinin istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimi olmuşdur. Zavod fəaliyyətə başladıqdan sonra 50 nəfərin daimi iş yeri ilə təmin edilməsi gözlənilir.
Ötən il ərzində, AİŞ işğaldan azad edilmiş torpaqlarda aparılan bərpa işlərində də fəal iştirak edib. Şirkət biri Ağdam rayonunda, ikincisi isə Kəlbəcər və Laçın rayonlarında olmaqla 2 layihənin təşəbbüskarı qismində iştirak etmiş və sözügedən layihələrə rəhbərlik etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, 4 noyabr 2022-ci il tarixində işğaldan azad edilmiş Ağdam rayonunda Şahbulaq daş karxanası layihəsinə investisiya qoyuluşu məqsədilə potensial investor seçiminə dair AİŞ tərəfindən keçirilmiş müsabiqədə qalib seçilmiş “StarMining” MMC ilə Birgə İştirak müqaviləsi imzalanmışdır. Bunun nəticəsi olaraq, 26 yanvar 2023-cü il tarixində “Shahbulag Mining” MMC şirkəti təsis edilmişdir. Hazırda, karxanaya 70 işçi cəlb edilmişdir və test rejimində işlər aparılır. Karxananın tam şəkildə fəaliyyətə başlamasından sonra 160 nəfərin daimi iş yeri ilə təmin edilməsi gözlənilir. Layihənin icrası işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, yenidən qurulması və tikinti işlərinin sürətli inkişafına töhfə verəcək, mişar daşına olan tələbatı iqtisadi cəhətdən daha effektiv və sərfəli şəkildə ödəyəcək və bölgədə yeni iş yerlərinin yaranmasını təmin edəcəkdir. Artıq layihədə istehsal prosesinə başlanılıb və işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tikinti-quraşdırma işlərində müvafiq şəkildə iştirak təmin edilib.
5 kiçik su elektrik stansiyasının bərpası və istismarına dair müqavilənin imzalanması mərasimi
Həmçinin, 27 dekabr 2023-cü il tarixində AİŞ, Türkiyənin “Demirören Yatırım Holding A.Ş.” və “Arges Enerji Team” MMC arasında Kəlbəcər və Laçın rayonlarında Həkəri və Tərtər çayları üzərində yerləşən 5 kiçik su elektrik stansiyasının bərpası və yenidən qurulması, uzun müddətə istismar və fəaliyyətinin təşkil edilməsinə dair Birgə İştirak müqaviləsi imzalanmışdır. Layihə AİŞ-in işğaldan azad edilmiş ərazilərə özəl investisiyanın cəlb edilməsi ilə bağlı ikinci layihəsi olaraq, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2022-2026-cı illərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə Tədbirlər Planı”nda hidroenerji potensialından istifadə istiqamətində kiçik su elektrik stansiyalarının (KSES) bərpasına özəl investisiyanın cəlb edilməsinə töhfə verəcəkdir. Qeyd edilən stansiyalar fəaliyyətə başladıqdan sonra 60 nəfərin daimi iş yeri ilə təmin edilməsi gözlənilir.
“SOCAR” və “BP” şirkətləri ilə müqavilənin imzalanması mərasimi
Bundan əlavə, 20 sentyabr 2023-cü il tarixində, işğaldan azad olunan ərazilərin “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi və ölkəmizin bərpaolunan enerji potensialının inkişafı məqsədi ilə AİŞ, SOCAR və BP şirkətləri ilə Cəbrayıl rayonunda 240 MVt gücündə günəş paneli stansiyasının tikintisini nəzərdə tutan, “Şəfəq” (“Sunrise”) layihəsinə daxil olmaq niyyətini əks etdirən Qoşulma Sazişi imzalanmışdır. Layihənin əsas məqsədi Səngəçal terminalında qazdan alınan enerjini günəş enerjisi ilə əvəz etməkdir.
Səməni arpasının emalı layihəsi üzrə təməl qoyulma mərasimi
Əlavə olaraq, idxaldan asılılığın azaldılması və yerli istehsala dəstək məqsədi ilə pivə istehsalı üçün xammal olan səməni arpasının emalı layihəsi üzrə birgə investisiya imkanlarının araşdırılması üzrə ötən ildən başlayan danışıqların nəticəsi olaraq 2023-cü ilin 8 avqust tarixində İmişli rayonunda AİŞ, “AzərŞəkər” MMC və “Azərsun Kənd Təsərrüfatı Malları” MMC-nin birgə investisiyası ilə reallaşdırılacaq müəssisənin təməli qoyulmuşdur.
“AzərŞəkər” MMC ilə əməkdaşlığın davamı olaraq, ölkə iqtisadiyyatına böyük dəyər qatacaq və ölkəmizdə becərilən buğdadan daha yüksək dəyərə malik məhsulların alınması üçün buğdanın dərin emalı müəssisəsinin yaradılması imkanının araşıdırılması məqsədi ilə AİŞ 10 avqust 2023-cü ildə şirkət ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
Bundan əlavə, 1 mart 2023-cü il tarixində Yevlax Aqropark ərazisində ən son texnologiya və müasir proseslərdən istifadə etməklə illik 18 mln ədəd istehsal gücü olan yerli damazlıq yumurta istehsalı zavodunun tikintisi məqsədi ilə, AİŞ, İsrailin “Shaniray Technologies” şirkəti, “Azerbaijan Poultry Company” MMC və digər şirkətlər arasında Səhmdarlar Müqaviləsi imzalanmışdır. 2024-cü ilin əvvəlində zavodun tikintisinin başlanılması nəzərdə tutulub. Zavod fəaliyyətə başladıqdan sonra 33 nəfərin daimi iş yeri ilə təmin edilməsi gözlənilir.
“AzerGold” QSC və Hindistanın “Devngi Innovations LLP” şirkətləri ilə müqavilənin imzalanması
25 oktyabr 2023-cü il tarixində, Azərbaycan-Hindistan tərəfdaşlığı əsasında ölkəmizdə sintetik (süni) almaz sənayesi, təbii almaz emalı infrastrukturunun qurulması imkanlarının öyrənilməsi, birgə şirkətin yaradılması və fəaliyyətinin təşkil edilməsi məqsədi ilə, AİŞ “AzerGold” QSC və Hindistanın “Devngi Innovations LLP” şirkəti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilmişdir. Dekabr ayının sonunda layihəyə dair müsbət qərar verilmişdir.Hal-hazırda, layihəyə dair yekun təhlillər aparılır.
Həmçinin, Azərbaycanda elektrobusların yığılması və bir sıra ehtiyyat hissələrin istehsalının təşkili məqsədi ilə, ötən ilin 22 noyabr tarixində AİŞ, Çinin “BYD Company Limited” (BYD) və “SARDA Group” şirkətlərinə məxsus “Electrify Azerbaijan” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.
Yuxarıda qeyd olunanlardan əlavə olaraq, ötən il Startap sahəsində investisiyalara birbaşa çıxış üçün və Azərbaycanda startapların inkişafına dəstək və mentorluğu təmin etməyə imkan yaradacaq “OurCrowd” vençur şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində AİŞ ilk dəfə 3D soyuq çap texnologiyasından istifadə etməklə polipropilen və polietilendən sənaye məhsullarının hazırlanması üzrə ixtisaslaşan İsrailin “Largix” və elektrik avtomobillərdə daxili sistemlərin kiberhücumlardan qorumaq məqsədilə etibarlı təhlükəsizlik həlləri təmin edən kibertəhlükəsizlik platformasının inkişafında ixtisaslaşan İsrailin “C2A Security” texnoloji startap layihələrinə investisiya yatırıb.
Ümumilikdə, AİŞ tərəfindən cari il ərzində 109 yeni investisiya layihəsinə baxılaraq müvafiq təhlillər aparılmışdır.
Keçən il ümumi investisiya dəyəri 560 mln manat təşkil edən 8 layihə AİŞ-in Müşahidə Şurası tərəfindən təsdiq edilib. Sözügedən layihələrdə AİŞ-in iştirak payı 42 mln. manat məbləğində nəzərdə tutulub. Layihələrin icrası nəticəsində yeni istehsal sahələrinin yaradılması və 600-dək nəfərin daimi işlə təmin olunması planlaşdırılır.
Hal-hazırda, AİŞ xarici və yerli tərəfdaşlarla birlikdə müxtəlif sektorları əhatə edən ümumi investisiya dəyəri 2.7 mlrd. ABŞ dollara yaxın təşkil edən 24 layihənin təhlilini aparılır. Bu layihələr müxtəlif sənaye sahələrini o cümlədən, yaşıl və alternativ enerji, qida sənayesi, əczaçılıq, kimya və s. kimi sahələri əhatə edir.
AİŞ 2023-cü il ərzində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Özbəkistan Respublikası Hökuməti arasında Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondunun yaradılmasında da fəal iştirak etmişdir. Hökumətlər arasında Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondunun yaradılması haqqında Saziş 24.02.2023-cü il tarixində Daşkənd şəhərində aranmış və 20.07.2023-cü il tarixində qüvvəyə minmişdir. “Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Şirkəti”nin yaradılması haqqında Saziş 18.07.2023-cü il tarixində Şuşa şəhərində imzalanmış və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 14.10.2023-cü il tarixli nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir. “Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Şirkəti” artıq Özbəkistanda qeydiyyatdan keçib və şirkətin ümumi kapitalı 500 milyon ABŞ dolları məbləğində təşkil edir.
AİŞ üçün ölkə iqtisadiyyatına fayda gətirmək, əlavə dəyər yaratmaq, yeni iş yerlərinin artırılmasını təmin etmək və xarici investorların ölkəmizə cəlb olunması əsas prioritetlərdir və bu istiqamətdə işlər gələcəkdə də davam etdiriləcəkdir.

Thanks to the visionary policy of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, over the past years, the country has been implementing comprehensive economic reforms in the field of sustainable and competitive economic development, taking comprehensive measures to diversify the economy and increase non-oil exports.
Developing relations between the state and entrepreneurs, improving the business and investment environment, and supporting the non-oil sector are matters of consistent priority. Azerbaijan Investment Company OJSC (AIC), created with the aim of modernizing and increasing the competitiveness of the country's economy through the development of the non-oil sector, attracting local and foreign investments, and the use of modern technologies and knowledge, makes its contribution in these areas.
In 2023, AIC actively supported economic growth, created employment opportunities, and contributed to improving the competitiveness of the non-oil industry, attracting local and foreign investors into various sectors of the country's economy.
The signing ceremony of the Shareholders' Agreement with Hell Energy
On July 10th of the previous year, a landmark Shareholders' Agreement was executed between the well-renowned Hungarian HELL Energy and AIC. This pivotal agreement paved the way for establishing the first facility in the South Caucasus for the production and bottling of aluminum beverage cans, utilizing cutting-edge European technologies. This initiative, based in Azerbaijan, marks a significant milestone in the region's industrial development. Upon operational commencement, the plant, situated in the Azerbaijan Free Economic Zone (AFEZ), is anticipated to generate 280 permanent job opportunities. Presently, the design phase is nearing completion, setting the stage for the imminent initiation of construction activities.
The inauguration of the factory for the production of infusion solutions.
In order to further develop the pharmaceutical sector in our country, reduce import dependence, support local production, and obtain manufactured products on the consumer market on favorable terms, an Investment Agreement was signed in 2022 between AIC and Diamed Development Group LLC for the construction of a production plant dedicated to infusion solutions (liquid medicines). On August 15th , 2023, the plant has been inaugurated by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. Currently, 51 people are provided with permanent jobs at the plant.
Signing ceremony of the agreement with "Gen İlac" company
Foundation-laying ceremony for the pharmaceutical production facility
On July 31st, 2023, a Cooperation Agreement was signed between AIC and the Turkish "Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş" company for the establishment of another pharmaceutical enterprise in our country. Consequently, on December 7th, 2023, the foundation-laying ceremony for the pharmaceutical production facility of Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations LLC took place at the Pirallahi Industrial Park. It is expected that following the launch of the plants operations, 50 people will be provided with permanent jobs.
In the past year, AIC has played a proactive role in the rehabilitation efforts in regions recently liberated from occupation. Demonstrating leadership and initiative, the company spearheaded two major restoration projects: one in the Agdam region and another encompassing the Kelbajar and Lachin regions. AIC's involvement in these projects underscores its commitment to the reconstruction and revitalization of our country’s liberated territories. In accordance with the "I State Program for the Great Return to the territories of the Azerbaijan Republic liberated from occupation," approved by the Decree of the President of the Republic of dated November 16th, 2022, a Shareholders' Agreement has been executed with StarMining LLC in November 2022. StarMining LLC was selected as the winner of the competition held by AIC to choose potential investors for the Shahbulag quarry project in the Aghdam region. Consequently, Shahbulag Mining LLC was established on January 26th, 2023.
Currently, the quarry is operating in test mode and employs 70 people, it is expected that upon reaching full operation, the project will provide permanent employment for 160 people. The implementation of the project will contribute to the accelerated development of restoration, reconstruction, and construction work in the liberated territories. It will also economically and profitably meet the need for building stone, ensuring the creation of new jobs in the region. The production process has already been launched and appropriate participation in construction and installation work has been ensured in the territories liberated from occupation.
Signing ceremony of the agreement on the restoration and reconstruction of small hydropower plants
On December 27th, 2023, a significant Shareholders' Agreement was signed by AIC, Arges Enerji Team LLC and the Turkish Demirören Yatırım Holding A.Ş. Company. This agreement is integral to the restoration and reconstruction of five (5) small hydroelectric power plants situated along the Hekari and Terter rivers in the Kalbajar and Lachin regions. The partnership aims not only at revitalizing these facilities but also at overseeing their long-term operations, thereby contributing to the sustainable development of energy resources in these areas.This initiative, led by AIC to attract private investment to smaller communities and territories recently freed from occupation, is a crucial step towards further private investment in the restoration of small hydropower plants. The project aims to utilize the hydropower reserves in these areas, aligning perfectly with the goals outlined in the "Action Plan for the Creation of a Green Energy Zone on the Liberated Lands from Occupation of the Republic of Azerbaijan 2022-2026". The successful start of operations at these stations is expected to create at least 60 permanent jobs, which will significantly contribute to the economic revival and sustainability of the region.
Signing ceremony of Accession Agreement with "SOCAR" and "BP" companies.
On September 20th, 2023, to implement the concept of creating a "green energy" zone in the territories liberated from occupation and develop the renewable energy potential of our country, AIC, in collaboration with SOCAR and BP, signed an Accession Agreement. This agreement reflects the intention to enter into a project for the construction of a 240 MW solar power station named "Shafak" (Sunrise) in the Jabrayil region.
Groundbreaking ceremony for malting barley processing project
Furthermore, as a result of negotiations that began last year on the possibility of joint investment in a project for processing malting barley, a key raw material in the beer manufacturing process, this initiative aims to reduce import dependency and provide further support for local production, on August 8th , 2023, the foundation of an enterprise was laid in the Imishli district. This project will be implemented through joint investments from AIC, Azershekar LLC, and Azersun Agricultural Goods LLC.
In continuation of the ongoing cooperation with Azersheker LLC, on August 10th, 2023, AIC signed a Memorandum of Understanding with the company to explore the possibility of creating an enterprise for the deep processing of wheat.
On March 1st, 2023, a Shareholders Agreement was signed between AIC, the Israeli Shaniray Technologies company, and Azerbaijan Poultry Company LLC for the construction of an egg production plant on the territory of the Yevlakh Agropark. The plant is designed with an annual production capacity of 18 million pieces, utilizing the latest technologies and modern processes. Construction of the plant is planned to begin in early 2024. It is expected that after the plant is launched, 33 people will be provided with permanent jobs.
Signing of the MoU with "AzerGold" JSC and "Devngi Innovations LLP" companies
On October 25th, 2023, based on the Azerbaijani-Indian partnership, a signing ceremony was held for a Memorandum of Understanding on mutual cooperation between AIC, AzerGold CJSC, and the indian company Devngi Innovations LLP. The purpose of this partnership is to explore the possibilities of establishing a synthetic (artificial) diamond industry in our country, including the infrastructure for processing natural diamonds and creating and organizing the activities of a joint company. At the end of December of 2023, a positive decision was made on the project, and the final analysis is currently underway.
On November 22nd of the previous year, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between AIC, chinese BYD Company Limited, and Electrify Azerbaijan, a subsidiary of the SARDA Group. This MoU marks a significant collaboration aimed at establishing facilities in Azerbaijan for the assembly of electric buses and the production of various spare parts. This strategic partnership is a step forward in modernizing the transportation infrastructure in Azerbaijan, aligning with global trends towards sustainable and environmentally friendly modes of transport.
In addition to the above, last year, within the framework of cooperation with the venture company OurCrowd, which provides support and mentoring for the development of startups in Azerbaijan, as well as direct access to investments in the field of startups, AIC for the first time invested in Israeli company Largix company. Largix specialize in the production of industrial products from polypropylene and polyethylene using cold 3D printing technology. Additionally, AIC invested in the Israeli company "C2A Security," which specializes in the development of cybersecurity platforms that provide Last year, AIC reviewed and analyzed 109 new investment projects. The supervisory board of the AIC approved 8 projects with a total investment value of 560 million AZN. AIC's participation in these projects is planned for an amount of 42 million AZN. As a result of the implementation of the projects, it is planned to create new production facilities and provide permanent jobs for up to 600 people.
Currently, AIC, together with foreign and local partners, is analyzing 24 projects with a total investment value of approximately 2.7 billion US dollars, covering a variety of sectors.
In the course of the 2023 calendar year, AIC have actively participated in the creation of the Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Uzbekistan. An agreement between the governments on the creation of the Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund was signed in Tashkent on February 24th, 2023, and it came into force on July 20th, 2023. The agreement on the establishment of the "Azerbaijan-Uzbek Investment Company" was signed on July 18th, 2023, in the city of Shusha and approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated October 14th, 2023. The "Azerbaijan-Uzbek Investment Company" has already been registered in Uzbekistan, and the total capital of the company stands at 500 million US dollars.
The primary objectives of AIC include executing measures to effectively develop the country's economy, generating added value, facilitating the creation of new employment opportunities, and attracting foreign investors to our nation. Efforts in this direction will persist in the future.