Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti ASC, SOCAR və bp şirkəti arasında Qoşulma Sazişi imzalanıb.
Qoşulma Sazişi SOCAR-ın və Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin “Şəfəq” (“Sunrise”) layihəsinə daxil olmaq niyyətini əks etdirir. Sözügedən layihə işğaldan azad olunan ərazilərin “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsinə və ölkəmizin bərpaolunan enerji potensialının inkişafına dəyərli töhfə verəcəkdir.
Bu saziş bp-nin İdarə Heyətinin sədri Helge Lund, hasilat və əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezident Qordon Birrel və bp-nin sabiq icraçı direktoru Lord Con Filip Braunun Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) tərəfindən təşkil olunduğu ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etmək üçün Bakıya səfəri zamanı imzalanıb.
Tədbir Heydər Əliyev tərəfindən 2001-ci ildə Azərbaycanda təsis olunmuş Neftçilər Günü münasibətilə keçirilib.
Səfər zamanı nümayəndə heyəti Prezident İlham Əliyevlə də görüşüb. Görüş zamanı bp nümayəndələri ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edərək, onun 100 illik yubileyinin əhəmiyyətini, həmçinin ulu öndərin Azərbaycanın və bütün regionun inkişafındakı müstəsna xidmətlərini vurğulayıblar.

The Accession Agreement was signed between Azerbaijan Investment Company OJSC, SOCAR, and bp company.
The Accession Agreement reflects the intention of both SOCAR and Azerbaijan Investment Company to participate in the "Sunrise" project. This project will make a valuable contribution to the transformation of liberated territories into 'green energy' zones and the development of the renewable energy potential of our country.
This agreement was signed during the visit of bp Chairman of the Board, Helge Lund; Executive Vice President for Production and Operations, Gordon Birrell and former bp Executive Director, Lord John Philip Brown, who participated in an event organized by the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) on the occasion of the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev at the Gulustan Palace.
The event was held in celebration of Oil Workers Day, which was declared in Azerbaijan in 2001 by Heydar Aliyev.