Bakıda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın 3-cü iclası keçirilib. İclasda çıxış edən iqtisadiyyat naziri, Birgə Komissiyanın həmsədri Mikayıl Cabbarov dostluq və qarşılıqlı etimada əsaslanan Azərbaycan-İsrail əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə dinamik inkişafını vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycan və İsrail arasında ticarət dövriyyəsində qeyri-neft məhsullarının payı yüksəlir: “Bununla belə, biz ticarət əlaqələrimizi şaxələndirməliyik, çünki Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının İsrail bazarına ixracı üçün hələ də istifadə olunmamış böyük potensial var”. İqtisadiyyat naziri qeyd edib ki, investisiya, innovasiyalar, informasiya, kənd təsərrüfatı, ekologiya, qida, su, enerji texnologiyaları, əczaçılıq və biotexnologiya, ərzaq təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, turizm, kiçik və orta sahibkarlıq və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər var və bu potensialın reallaşdırılması üçün özəl sektor fəallığını artırmalıdır. Bu kontekstdə, biznes dairələri arasında keçirilən işgüzar tədbirlər dialoqun genişlənməsinə əlavə imkanlar yaradır. Azərbaycan ölkələrimiz arasında müasir texnologiyaların transferi sahəsində əməkdaşlıqda maraqlıdır və aidiyyəti qurumlar arasında tərəfdaşlıq birgə təşəbbüslərin reallaşdırılmasına töhfə verə bilər.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanda əldə olunan iqtisadi nailiyyətlər barədə də məlumat verib, investorlar üçün yaradılan imkanları diqqətə çatdırıb, İsrail şirkətlərini Ələt Azad İqtisadi Zonasının, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının imkanlarından yararlanmağa, birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dəvət edib.
İsrailin xarici işlər naziri, Birgə Komissiyanın həmsədri Eli Kohen xalqlarımız arasında səmimi dostluq münasibətlərini vurğulayaraq, İsraildə Azərbaycan səfirliyinin fəaliyyətə başlamasının əlaqələrimizi yeni inkişaf mərhələsinə yüksəltdiyini qeyd edib. Eli Kohen iki ölkə arasında müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıq imkanları barədə fikirlərini bölüşüb, özəl bölmənin tərəfdaşlığın inkişafı potensialını reallığa çevirdiyini diqqətə çatdırıb.
İqlim dəyişiklikləri ilə bağlı qlobal çağırışlara toxunan ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev Azərbaycanda ekologiya, ətraf mühitin mühafizəsi üzrə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib, bu sahələrdə İsraillə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin önəmini qeyd edib.
İclasda müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Hökumətlərarası Komissiyanın iclası çərçivəsində əməkdaşılığın genişləndirilməsinə dair bir sıra sənədlər imzalanıb. Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında imzalanan Saziş ölkələrimizin bu istiqamətdə əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsinə və resurslardan səmərəli istifadənin imkanlarının artırılmasına xidmət edir. Tədbirdə həmçinin, Azərbaycan Respublikasının İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə İsrail Dövlətinin Milli Texnoloji İnnovasiya Qurumu arasında texnoloji innovasiyalar sahəsində Birgə Bəyannamə, SOCAR və İsrailin “Union Energy” şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə İsrail Milli Su Şirkəti – “Mekorot” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

The 3rd meeting of the Joint Commission was held in Baku between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel. Minister of Economy, Co-Chairman of the Joint Commission Mikayil Jabbarov speaking at the meeting, emphasized the dynamic development of Azerbaijan-Israel relations in various fields based on friendship and mutual trust. It was reported that the share of non-oil products in the trade turnover between Azerbaijan and Israel is increasing: “However, we need to diversify our trade relations, since Azerbaijan still has a huge untapped potential for exporting non-oil products to the Israeli market”. The Minister of Economy noted that there are wide prospects for cooperation in investment, innovations, information, agriculture, ecology, food, water, energy technologies, pharmaceuticals and biotechnology, food safety, cyber security, tourism, small and medium entrepreneurship and other fields, and private sector should increase its activity to realize this potential. Business events between business circles provide additional opportunities in this context for expanding dialogue. Azerbaijan is interested in cooperation in the transfer of modern technologies between our countries, and partnership between relevant institutions can contribute to the implementation of joint initiatives.
The Minister of Economy also informed about the economic achievements achieved in Azerbaijan, drew attention to the opportunities created for investors, invited Israeli companies to take advantage of the opportunities of the Alat Free Economic Zone, Baku International Sea Trade Port, and to implement joint projects.
Eli Cohen, Minister of Foreign Affairs of the State of Israel, co-chairman of the Joint Commission, emphasized the sincere friendly relations between our peoples and noted that the opening of the Azerbaijani embassy in Israel has raised our relations to a new stage of development. Eli Cohen shared his views on the possibilities of cooperation between the two countries in various fields, and pointed out that the private sector has turned the potential of partnership development into reality.
Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev touching upon global challenges related to climate change, informed about the ongoing projects in Azerbaijan on ecology and environmental protection, and noted the importance of expanding cooperation with Israel in these areas.
Opinions were exchanged at the meeting on issues of mutual interest in various fields.
A number of documents were signed on the expansion of cooperation within the framework of the meeting of the Intergovernmental Commission. The Agreement signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel on cooperation in the field of environmental protection serves to strengthen the cooperation of our countries in this direction and to increase the possibilities of efficient use of resources. The Joint Declaration in the field of technological innovation between the Innovation and Digital Development Agency of the Republic of Azerbaijan and the Israel Innovation Authority, the Agreement on cooperation between SOCAR and the Israeli company "Union Energy", Memorandum of Understanding between "Azersu" Open Joint Stock Company and Israel National Water Company - "Mekorot" was also signed at the event.