İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən Şahbulaq daş karxanası layihəsinə investisiya qoyuluşu məqsədilə potensial investor seçiminə dair “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) tərəfindən keçirilmiş müsabiqədə qalib seçilmiş “StarMining” MMC ilə Əməkdaşlıq Müqaviləsi imzalanmışdır.
Layihənin növbəti mərhələsi olaraq AİŞ və StarMining MMC arasında müvafiq qaydada 30 və 70 faiz iştirak payı ilə “Shahbulaq Mining” MMC şirkəti təsis edilmişdir.
Hal-hazırda, Şahbulaq yatağının ehtiyatının dəqiqləşdirilməsi məqsədilə geoloji tədqiqat işləri, həmçinin paralel olaraq istehsal prosesinə başlanılması üçün zəruri işlər aparılır.
Qeyd etmək lazımdır ki, layihənin icrası işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, yenidən qurulması və tikinti işlərinin sürətli inkişafına töhfə verəcək, mişar daşına olan tələbatını iqtisadi cəhətdən daha effektiv və sərfəli şəkildə ödəyəcək və bölgədə yeni iş yerlərinin yaranmasını təmin edəcəkdir.

A cooperation agreement was signed with StarMining LLC, which became the winner of the competition held by Azerbaijan Investment Company OJSC (AIC) to select potential investors to make investments in the Shahbulag quarry project located in the territories liberated from occupation.
Shahbulag Mining LLC was established as the next stage of the project between AIC and StarMining LLC with 30 % and 70 % participation respectively.
Geological exploration is currently underway to determine the reserves of the Shahbulag deposit, as well as the necessary work to launch the production process in parallel.
It should be noted that the implementation of the project will contribute to the rapid development of the restoration, reconstruction and construction work in the liberated territories, will make it possible to meet the need for sawdust in a more cost-effective and profitable way, and will ensure new job opportunities in the region.