“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC (AİŞ) Kəlbəcər və Laçın rayonlarında yerləşən kiçik su elektrik stansiyalarının (KSES) bərpası və istismarı layihəsinə (Layihə) investisiya qoyuluşu məqsədilə potensial investor seçiminə dair müsabiqə elan edir.
Layihənin məqsədi, bu elanın tərkib hissəsi olan Əlavə 1-də göstərilən kiçik su elektrik stansiyalarının özəl-dövlət tərəfdaşlığı prinsipi əsasında bərpa (yenidən qurulması) edilərək istismar və fəaliyyətinin təşkil edilməsi və nəticədə istehsal olunmuş enerjini dövlətə məxsus şəbəkəyə satmaqdır. Bu məqsədlə layihədə iştirak edəcək potensial investor-tərəfdaş müvafiq sahədə təcrübəyə, lazımi maliyyə və texniki imkanlarına malik olmalıdır.
Müsabiqədə iştirak üçün iddiaçılar aşağıda qeyd olunan sənədləri təqdim etməlidirlər:
• Yerli iddiaçılar
1. Təsis və dövlət qeydiyyat sənədləri (nizamnamə, VÖEN-şəhadətnaməsi və dövlət reyestrdən çıxarış notarial qaydada təsdiq edilmiş surəti);
2. Azərbaycan Respublikasında vergilərə və digər icbari ödənişlərə dair vaxtı keçmiş öhdəliklərin olmaması haqqında müvafiq vergi orqanından arayış (notarial qaydada təsdiq edilmiş surəti);
3. Şirkətin maliyyə dayanıqlığı (son 3 ildə biznes dövriyyəsinin hər il 1 milyon manatdan yuxarı olmaqla maliyyə vəziyyəti haqqında bank arayışı və audit olunmuş maliyyə hesabatları);
4. Şirkətin biznes idarəçiliyi, komandası, o cümlədən şirkətin son 3 il ərzində elektrik enerji istehsalı, həmçinin elektrik stansiyalarının idarə olunması və istismarı sahəsində icra etdiyi layihələrə dair məlumat;
• Xarici iddiaçılar
1. Təsis və qeydiyyat sənədləri
2. Şirkətin maliyyə dayanıqlığı (son 3 ildə biznes dövriyyəsinin hər il 1 milyon manatdan yuxarı olmaqla maliyyə vəziyyəti haqqında bank arayışı və audit olunmuş maliyyə hesabatları);
3. Şirkətin biznes idarəçiliyi, komandası, o cümlədən şirkətin son 3 il ərzində elektrik enerji istehsalı həmçinin elektrik stansiyaların idarə edilməsi və istismarı sahəsində icra etdiyi layihələrə dair məlumat;
• Qeyd 1: Təhlil zamanı yerli və xarici təşəbbüskardan əlavə sənədlər və məlumatlar tələb edilə bilər.
• Qeyd 2: Xarici təşəbbüskar növbəti mərhələyə keçərsə, sənədlərin apostil edilmiş surətləri tələb olunacaq.
• Qeyd 3: Seçilmiş investor və (və ya investorlar) layihənin maliyyə iqtisadi əsaslandırılmasını həyata keçirəcək və investisiya səmərəliliyi məqbul hesab edildiyi halda icrasına dair qərar qəbul ediləcəkdir.
• Qeyd 4: Seçilmiş investorla birlikdə layihənin idarə edilməsi məqsədilə yaradılacaq hüquqi şəxsin səhm kapitalına AİŞ-in iştirak payı maksimum 30%-dir. Nizamnamə kapitalının qalan 70% hissəsi qalib investor (və ya investorlar) tərəfindən təmin edilməlidir. Eyni zamanda, layihənin maliyyə modelinə uyğun olaraq tərəflər arasında qabaqcadan razılaşdırılışmış müddətdə AİŞ-in payı əsas səhmdarlar tərəfindən satın alınmalıdır.
Müsabiqədə iştirak etməkdə maraqlı olan investorlar 16 dekabr 2022-ci il, saat 17:00-ə qədər qeyd edilən sənədləri Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti ASC-nin ünvanına təqdim edə bilərlər.

Azerbaijan Investment Company OJSC (AIC) announces a competition for the selection of potential investors to invest in the project (Project) for the restoration and operation of Small Hydroelectric Power Plants (SHPP) located in Kalbajar and Lachin regions.
The purpose of the project is to restore (reconstruct) the small hydroelectric power plants specified in Appendix 1, which is part of this announcement, based on the principles of public-private partnership, to organize their operation and exploitation, and to sell the produced energy to the state network. To do this, a potential partner-investor who will participate in the project must have financial and technical experience in the relevant field.
To participate in the competition, applicants must submit the following documents :
• Local Bidders
1. Incorporation and registration documents (charter, TIN certificate and extract from the state register, notarized copy);
2. Certificate of the relevant tax authority on the absence of overdue obligations on taxes and other obligatory payments in the Republic of Azerbaijan (notarized copy);
3. Financial sustainability of the company (bank reference and audited financial statements of financial position, with a turnover of more than 1 million AZN yearly over the past three consecutive years);
4. Information on the company's business management and team, including information on the projects implemented by the company in the field of electricity production and administration and operation of power plants over the past three years;
• Foreign Bidders
1. Incorporation and registration documents
2. Financial sustainability of the company (bank reference and audited financial statements of financial position, with a turnover of more than 1 million AZN yearly over the past three consecutive years);
3. Information on the company's business management and team, including information on the projects implemented by the company in the field of electricity production and management and operation of power plants over the past three years;
• Note 1: Additional documents and information may be requested from the local and foreign bidders during the analysis.
• Note 2: Apostilled copies of documents will be required if the foreign bidder proceeds to the next stage.
• Note 3: The selected investor and (or investors) will conduct a financial and economic feasibility study of the project and decide on its implementation if its investment efficiency is deemed acceptable.
• Note 4: The share of AIC in the authorized capital of a legal entity created jointly with a selected investor for project management of the project is not more than 30%. The remaining 70% of the authorized capital must be provided by the winning investor (or investors).
At the same time, based on the project's financial model, the share of AIC must be bought out by the principal shareholders within the period agreed in advance between the parties.
Investors participating in the competition can submit the documents mentioned to the Azerbaijan Investment Company OJSC by 16th December, 2022.