İqtisadiyyat naziri Küveytdə bir sıra görüşlər keçirib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Küveytə işgüzar səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə ticarət, investisiya, enerji, nəqliyyat-logistika, sənaye, turizm və innovasiya sahələrində tərəfdaşlığın gücləndirilməsi, birgə layihələrin təşviqi və strateji əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Küveytin ticarət və sənaye naziri Xəlifə Abdullah Dhahi Al-Ajeel Al-Askar ilə görüşüb.
Görüşdə hər iki ölkənin iqtisadi əməkdaşlığının prioritet istiqamətləri nəzərdən keçirilib, ticarət və investisiyaların artırılmasının, biznes əlaqələrinin yeni təşəbbüs və layihələrlə şaxələndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanın əlverişli biznes mühiti və sənaye zonalarında sərmayə imkanları barədə məlumat verilib. Su və tullantıların idarə edilməsi, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, bərpa olunan enerji və digər sahələrdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı mexanizmi çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri qeyd olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Küveyt Dövlətinə işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin neft naziri, Küveyt Neft Korporasiyasının Direktorlar Şurasının sədri Tareq Süleyman Əhməd Al-Rumi ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin gücləndiyindən məmnunluq ifadə olunub, ənənəvi və bərpa olunan enerji istiqamətində əməkdaşlıq, emal layihələrində iştirak perspektivləri dəyərləndirilib.
Azərbaycanın regional və qlobal enerji layihələrində uğurlu təmsilçiliyi, dayanıqlı iqtisadiyyata keçiddə resursların səmərəli idarə edilməsi barədə mövqeyi diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan uzun illərdir enerji sahəsində sabit tərəfdaş kimi çıxış edir və regionda enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun “Alshaya Group” şirkətinin icraçı sədri Məhəmməd Alşaya ilə görüşündə qlobal biznes mühitində yeni imkanlar və innovativ həllər sahəsində potensial əməkdaşlıq və qabaqcıl təcrübələrin ölkəmizə transferi müzakirə olunub. Görüş zamanı Azərbaycanın əlverişli investisiya mühiti, regional bazarlara çıxış imkanları, turizm, ticarət və xidmət sektorlarının inkişaf perspektivləri barədə məlumat verilib.
“Alshaya Group”un pərakəndə ticarət, ictimai iaşə və xidmət sahələrində beynəlxalq təcrübəsinin Azərbaycanda tətbiqi, yerli biznes subyektləri ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri  Mikayıl Cabbarov səfər çərçivəsində “Bukhamseen Group Holding Company” şirkətinin sədr müavini və baş icraçı direktoru cənab Emad Buxamsin ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycanın inklüziv biznes mühiti və beynəlxalq şirkətlərlə tərəfdaşlığın inkişafı üçün stimullaşdırıcı tədbirlər barədə məlumat verilib, potensial sahələr üzrə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. Qeyd edilib ki, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı prioritet istiqamətdir və bu çərçivədə beynəlxalq tərəfdaşlarla uzunmüddətli əməkdaşlığa xüsusi önəm verilir.

Minister of Economy holds series of meetings in Kuwait
As part of his business visit to Kuwait, Mikayil Jabbarov, Azerbaijan’s Minister of Economy, held a series of meetings focused on strengthening partnerships in trade, investment, energy, transport and logistics, industry, tourism, and innovation. Discussions also included promoting joint projects and exploring opportunities for strategic cooperation.
Minister Mikayil Jabbarov met with Khalifa Abdullah Dhahi Al-Ajeel Al-Askar, Kuwait’s Minister of Commerce and Industry.
During the meeting, the two parties reviewed the priority areas of economic cooperation between the two countries. They emphasized the importance of increasing trade and investment and diversifying business ties through new initiatives and projects. Information was shared about Azerbaijan’s favorable business environment and investment opportunities in its industrial zones. The potential for collaboration under public-private partnership mechanisms in sectors such as water and waste management, transportation, agriculture, renewable energy, and others was also discussed.
As part of his visit, Minister Jabbarov also met with Tareq Sulaiman Al-Roumi, Kuwait’s Minister of Oil and Chairman of the Board of Directors of the Kuwait Petroleum Corporation.
At the meeting, both sides expressed satisfaction with the strengthening of bilateral economic relations. They assessed opportunities for cooperation in traditional and renewable energy and participation in processing projects.
Azerbaijan’s successful representation in regional and global energy projects and its position on efficient resource management in the transition to a sustainable economy were highlighted. It was noted that Azerbaijan has been a stable partner in the energy sector for many years and plays an important role in ensuring energy security in the region.
At the meeting with Mohammed Alshaya, Executive Chairman of Alshaya Group, Minister Jabbarov discussed potential cooperation and the transfer of advanced experience in the field of innovative solutions and new opportunities in the global business environment. During the meeting, Azerbaijan’s favorable investment climate, access to regional markets, and development prospects in tourism, trade, and the service sectors were presented.
They also explored the possibility of applying Alshaya Group’s international expertise in retail, food and beverage, and service industries in Azerbaijan, as well as implementing joint projects with local businesses.
Additionally, Minister Jabbarov met with Emad Bukhamseen, Vice Chairman and CEO of Bukhamseen Group Holding Company.
The meeting covered information about Azerbaijan’s inclusive business environment and incentives for developing partnerships with international companies. Cooperation opportunities in various potential sectors were evaluated. It was noted that the development of the non-oil sector is a priority for Azerbaijan, and special emphasis is placed on long-term cooperation with international partners in this context.