Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 23-də Yevlax pilot aqroparkının açılışında iştirak edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov aqropark barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, ümumi sahəsi 2.807 hektar, illik istehsal gücü 20 min tondan çox qarışıq meyvə, 20 milyon ədəd damazlıq yumurta və 1 milyon ədəd ting olan bu aqropark ölkə ərazisində kiçik və orta fermerlərin cəlb olunması ilə yaradılan dövlət aqroparkıdır.
Aqropark İqtisadiyyat Nazirliyinin “Orta fermer təsərrüfatının aqrar-sənaye klasterlərinə inteqrasiyası” layihəsi çərçivəsində yaradılıb. Rezidentlər aqroparkda dövlət vəsaiti hesabına zəruri infrastrukturla - su, enerji, qaz və yolla təmin ediliblər. Rezidentlər, həmçinin Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondunun güzəştli kreditindən faydalanıblar.
Səmərəliliyin artırılması üçün aqroparkda “ağıllı” idarəetmə sistemi tətbiq olunur. Bu məqsədlə əkin aparılan bağlarda iqlim stansiyaları, xüsusi kameralar və torpaq nəmlik sensorları qurulub. Aqroparkda 36 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib. Hazırda 21 rezident tərəfindən həyata keçirilən layihələr çərçivəsində burada meyvə, meyvə tingi, damazlıq yumurta, taxıl məhsulları istehsal olunur. Məhsulların daxili bazarla yanaşı, ixracı da nəzərdə tutulur. Rezidentlər tərəfindən bu günədək aqroparka 57 milyon manatadək investisiya yatırılıb, 200-ə yaxın daimi, 500-ə yaxın mövsümi iş yeri yaradılıb. Aqroparkın konsepsiyasına uyğun olaraq, intensiv meyvə bağlarının salınması, heyvandarlıq, quşçuluq və əkinçilik təsərrüfatlarının, həmçinin sənaye zonasında emal sahələrinin və logistik mərkəzin yaradılması ilə özəl investisiyaların 100 milyon manata çatdırılması, 500 daimi və 1000-dən çox mövsümi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Görülən işlərin davamı olaraq sənaye zonasında logistik mərkəz, emal müəssisələri, eləcə də heyvandarlıq kompleksi və məhsulların topdansatış bazarı da yaradılacaq. Diqqətə çatdırıldı ki, aqroparkın ərazisinin 1.185 hektarını çoxillik əkin, 1.298 hektarını birillik əkin, 141 hektarını sənaye zonası, 183 hektarını isə kommunikasiya xətləri və mühafizə zolaqları təşkil edir.
Qeyd edək ki, regionların tarazlı inkişafı, istehsal və ixrac imkanlarının artırılması, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsi Prezident İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının önəmli istiqamətlərindəndir. Davamlı islahatlarla investorlar üçün yaradılan əlverişli işgüzar mühit, güzəşt, imtiyaz və stimullar regionlarda müsbət iqtisadi dəyişiklikləri və nailiyyətləri təmin edir. Elmi yanaşma, qabaqcıl texnologiya və təcrübənin tətbiqi ilə yaradılan bu cür müasir infrastruktur aqrar sahədə inkişafı sürətləndirməklə bərabər, ixracyönümlü məhsul istehsalında və ölkənin ixrac potensialının güclənməsində əhəmiyyətli rol oynayır.
Xatırladaq ki, hazırda ölkədə 9 sənaye parkı və 4 sənaye məhəlləsi fəaliyyət göstərir. Sənaye zonaları üzrə ümumi investisiya həcmi 8 milyard manatdan çox olan 170 sahibkarlıq subyektinə rezident və ya qeyri-rezident statusu verilib. Sahibkarlar tərəfindən sənaye zonalarına 7 milyard manata yaxın investisiya yatırılıb və 10 min 600-dən çox daimi iş yeri yaradılıb. 2015-ci ildən 2025-ci ilin I rübü də daxil olmaqla sənaye zonalarında ümumilikdə 16 milyard manatdan artıq məhsul satışı həyata keçirilib, bunun 5 milyard manatdan çox hissəsi ixrac edilib.

On June 23, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the inauguration of the Yevlakh pilot agricultural park.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov briefed the head of state on the agricultural park.
Covering a total area of 2,807 hectares, the agricultural park has an annual production capacity exceeding 20,000 tons of mixed fruits, 20 million breeding eggs, and 1 million seedlings. This state-run facility involves small and medium-sized farmers from across the country.
The agricultural park is part of the Ministry of Economy’s project titled “Integration of Medium-Sized Farms into Agro-Industrial Clusters.” Residents benefit from state-financed infrastructure, including water, energy, gas, and roads, as well as concessional loans from the Azerbaijan Business Development Fund.
To enhance efficiency, a smart management system is implemented at the park. Climate stations, special cameras, and soil moisture sensors have been installed in the orchards. Currently, 36 business entities have resident status. Among these, 21 residents have ongoing projects producing fruits, fruit seedlings, breeding eggs, and grain products for domestic and export markets. To date, residents have invested around AZN 57 million, creating about 200 permanent and nearly 500 seasonal jobs. According to the agricultural park’s concept, private investments are expected to increase to AZN 100 million through the development of intensive orchards, livestock, poultry, crop farms, processing facilities, and a logistics center in the industrial zone. This expansion will create 500 permanent and over 1,000 seasonal jobs. Further developments will include a logistics center, processing enterprises, a livestock complex, and a wholesale market in the industrial zone. The total park area is divided as follows: 1,185 hectares for perennial crops, 1,298 hectares for annual crops, 141 hectares for the industrial zone, and 183 hectares for communication lines and protective strips.
President Ilham Aliyev was also briefed on the activities of the “Azerbaijan Company for Poultry Development” LLC and “ISFA” LLC, which are located within the agricultural park.
Currently, Azerbaijan has 9 industrial parks and 4 industrial districts in operation, hosting 170 business entities with total investments exceeding AZN 8 billion. Entrepreneurs have invested nearly AZN 7 billion in these zones, creating over 10,600 permanent jobs. From 2015 to the first quarter of 2025, industrial zones recorded total product sales exceeding AZN 16 billion, with exports accounting for over AZN 5 billion.